Неділя
13.07.2025
17:42
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт Гачкевич Марії вчителя Матвіївського НВК
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [7]
Мої уроки [12]
Поза класом [6]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Мої уроки

Правопорядок

Правознавство. 10 клас

Тема: Правопорядок

Мета: розглянути правопорядок, законність як важливі суспільно-правові явища,

            визначити зміст понять суспільно-правового життя – громадський порядок,

            дисципліна, правосвідомість; навчити учнів давати визначення дисципліни і

            пояснювати яким чином вона забезпечується;

            виховати стійкі громадянські переконання і розуміння необхідності

            дотримуватися встановлених суспільних правил, поваги до закону, сприяти

           формуванню правосвідомості та правової культури юних громадян України.

Очікувані результати. Учні зможуть:

          Пояснити, що таке правопорядок, законність, правосвідомість;

          Дати визначення дисципліни і пояснити, яким чином вона забезпечується;

          Наводити приклади правомірної поведінки.

Основні поняття. Громадський порядок, правопорядок, законність,

           правосвідомість, дисципліна.

Обладнання. Конституція України, роздатковий матеріал, віддрукований напис на

                      дошці «Правопорядок».

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація діяльності учнів

     Останні події, що розгорталися у нашій державі свідчать про нагальну важливість розуміння усіма членами суспільства необхідності неухильного дотримання правил співіснування. Тому лише забезпечення і підтримка правомірної поведінки і всеохоплююче формування правової культури дасть змогу нам бачити чітке дотримання положень і цінностей,проголошених Україною.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

     Не всі події у житті людини підвладні її волі, проте у більшості випадків вона самостійно керує своїми вчинками, свідомо обирає між добром і злом, діє у межах закону або порушує його норми.

  • З курсу 9 класу, пригадайте, що таке правомірна поведінка.

     Правомірною є поведінка, що відповідає правовим нормам, є необхідною для забезпечення суспільного порядку та безпеки, реалізації прав та свобод людини і громадянина.

  •  А як ви вважаєте, що станеться, якщо люди не будуть дотримуватися правових норм і вести себе неправомірно?

Юридична вправа

     Я вам зачитаю 10 прикладів поведінки людей, а ви на розданих вам аркушах позначте під почутим номером знаком «+», якщо ви вважаєте це правомірною поведінкою, і знаком «-» - правопорушенням.

1. Купівля зошита в магазині.

2. Ігри чужими іграшками з дозволу власника.

3. Перехід дороги не у встановленому місці.

4. Обмін книгами між друзями.

5. Безквитковий проїзд.

6. Ви не привіталися із другом.

7. Тринадцятирічний хлопець їздив за кермом батькового автомобіля.

8. В День Св. Пасхи Олександр не прийшов до церкви.

9. Дмитро вихопив з рук перехожого мобільний телефон.

10.Оплата за спожиту електроенергію.

 Обговорення ситуацій

    Якщо всі члени суспільства будуть дотримуватись встановлених правил і вести себе правомірно, то тоді можна стверджувати, що в державі встановлено такий поведінковий режим, як правопорядок.

ІV. Подача нового матеріалу

  1. Правопорядок і дисципліна.
  2. Законність.
  3. Правосвідомість.

1. Формулювання понять  «громадський порядок», «правопорядок»,  «дисципліна».

1.1 Коротка розповідь вчителя до якої учні ставлять запитання.

    Грома́дський поря́док — урегульована правовими та іншими соціальними нормами система суспільних відносин, що забезпечує захист прав і свобод громадян, їх життя і здоров'я, повагу честі та людської гідності, дотримання норм суспільної моралі.

     Поняття «громадського порядку» вченими розглядається в широкому та вузькому значенні. У широкому значенні громадський порядок – система, порядок суспільних відносин, що складаються під впливом соціальних норм при провідній ролі правових норм. У такому розумінні громадський порядок створює сприятливі умови для успішного розвитку суспільства загалом, ефективного функціонування його соціальних інститутів і всієї політичної системи. У вузькому значенні громадський порядок розумівся вченими як система відносин, що складаються при знаходженні громадян у громадських місцях: на вулицях, площах, у садах, у громадському транспорті, видовищних заходах, підприємствах торгівлі та громадського харчування і т.п. Для громадських місць, як зазначалося, є характерним: доступність їх для населення, необхідність забезпечення громадян можливістю користуватися правами, що їм належать, захисту їхнього життя і здоров’я, честі, гідності та майна.

     Отже, громадський порядок – це налагоджений стан суспільних відносин, урегульованих соціальними нормами. У підтримці громадського порядку важлива роль належить нормам моралі, громадським організаціям, традиціям, звичаям.

Стан суспільного порядку значною мірою залежить від того, наскільки відповідально люди ставляться до виконання вимог соціальних норм.

1.2 Учні  опрацьовують матеріал підручника, знайомлячись із поняттям «правопорядок», та обмінюються запитаннями-відповіддями в парах.

1.3 Учні самостійно знайомляться з поняттям «дисципліна», вчитель задає запитання.

- Що таке дисципліна?

- Де слід дотримуватися дисципліни?

- Чи потрібна учасникам АТО  дисципліна при виконанні військового обов’язку?

2. Поняття «законність» опрацьовується за допомогою мультимедійної презентації або ілюстрацій, які формують схему.

  • З чим ви асоціюєте будинок навколо сім’ї?
  • Які гарантії законності може забезпечити держава? Спробуйте дати відповіді за допомогою ілюстрацій.
  1. Проблемне завдання.

Використовуючи знання з української літератури визначити ставлення Чіпки до права.

    Правосвідомість – одна з форм суспільної свідомості, яка виражає ставлення до права. Кожна особа володіє правосвідомістю незалежно від того, усвідомлює вона це чи ні.

     Кожна людина, яка живе в суспільстві, отримує інформацію про певну сторону правового життя. Отримавши цю інформацію, людина починає її аналізувати. На підставі цього в неї виробляється певна оцінка того чи іншого правового явища. Залежно від оцінки правових явищ з’являється певний мотив поведінки, людина

вирішує, як їй діяти в тих чи інших умовах, пов’язаних із певним правовим явищем. Таким чином, у кожної людини формується правосвідомість.

    На уроках української літератури ви вивчали геніальний роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Давайте спробуємо прослідкувати, як формується правосвідомість головного героя твору, які чинники впливають на мотив поведінки Чіпки. Визначити за яких умов ставлення до права у нього позитивне, а за яких негативне. (Цей твір учні вивчили недавно, тому в основному спираємося на їхні судження, підводячи їх до потрібних моментів та висновків. Якщо учні призабули, або клас слабший допомагаємо пригадати основні моменти)

Частина перша розділ VІ «Дізнався»

    «Прийшла зима. Люди дізналися, що їм дали волю, але треба два роки відробити в пана. У селі крик, гомін(колективна правосвідомість).

     Навесні вирішив Чіпка йти до громади проситись овець пасти самому, бо діда забрали до панського двору. Громада йому відмовила – чим тяжко образила. Став Чіпка працювати на свойому полі, купив овечок, корову, кобилу. Мати молоко продає, завелися гроші. Купили Чіпці гарний одяг, щоб не соромно у свято до людей вийти.»

Частина друга розділ Х «Пани Польські»

   «Щодень ідуть усе нові й нові накази, нові й нові вигадки, які камінець по камінчику вибивали з людської волі.

    Піщани довго не піддавалися та не змогли подужати генеральської сили. І тоді стали тікати цілими сім’ями у вільні степи.

     А ті, що залишились, покірно працювали на панських нивах. Нагайка у вмілих панських руках швидко перетворила завзятих степовиків у покірних волів. (колективна)»

Частина третя розділ ХІV «Нема землі!», розділ ХV «З легкої руки»

   «Восени позвозив Чіпка додому хліб і лагодився його молоти. Аж тут приходить десятник з волості і приносить звістку, що прийшов з Дону якийсь чоловік і заявив, що Чіпчина земля належить йому.

    Відібрали у Чіпки землю судом. Та він вирішив боротися, взяв у матері п’ять карбованців і пішов у Гетьманське воювати за свою землю. »

    «Секретар Чижик згодився поправити діло, як Чіпка дасть йому п’ятдесят карбованців. У хлопця подих перехопило від такої неправди, кров прилила йому в голову; серце затіпалось; на виду зблід, а очі світили, як у вовка»

Частина третя розділ ХVІ «Товариство»

   «Але іноді і його совість мучила. Страшно йому ставало від думки, що за все те віддячиться, хоч не на сім світі, то на тім, сором пік його. Тоді він, щоб погасити прометеїв вогонь у змученій душі, прихилявся до скляного бога: привчився горілочку вживати.»

Частина третя розділ ХХІІ «Наука не йде до бука»

     «Надійшла весна. У Піски приїхав посередник наділяти кріпаків землею. Ті перелякалися, щоб із землею не наділив він часом другою неволею та давай відмовлятися.»

Частина четверта розділ ХХVІІ «Новий вік» розділ ХХVІІІ «Старе – та поновлене»

    «Настало нове життя і для Чіпки. Люди його поважали, шанували, бо Чіпка чоловік добрий – у біді поможе. Становий став їздити до нього у гості. А як стали вибирати земство – то піщани першим назвали Чіпку.»

    «У літній день серед гарячої пори у Гетьманське скликали гласних. Від піщанської громади прибули Чіпка й Лоза. Почалися вибори в управу. Хтось запропонував вибрати Чіпку – і вибрали.

     Радів Чіпка, що заробив людську ласку і шану, збирався служити громаді, добро робити. А вийшло так, що загубив він спокій і долю.»

Частина четверта розділ ХХІХ «Лихо не мовчить» розділ ХХХ «Так оце та правда!»

   «Пізно побачила молодиця, у яку халепу вскочив Чіпка. Весело йому з давніми товаришами: п’є, гуляє та знай співає про неправду людську.»

    «Дитина з плачем стала розповідати, що вона Хоменкова. Вночі на її хутір налетіли розбишаки, усіх побили, порізали, одну її не знайшли. Потім запалили хату й поїхали.»

V. Закріплення вивченого матеріалу

Вправа «Асоціативний ряд»

    На дошці ви бачите літери, що розташовані вертикально у

слово «Правопорядок». Ваше завдання визначити слова суспільно-правової

тематики, які б асоціювались з основним і починались першими літерами

вказаного терміну.

VІ. Підсумок уроку

Самостійно роблять учні.

Заключне слово вчителя. Життя прожити – не поле перейти. Правова освіта покликана, перш за все, сприяти усвідомленому розумінню цінності прав і свобод людини, необхідності дотримуватись і поважати їх; принципової нетерпимості до будь-яких порушень прав і свобод, а також уміння відстоювати свої права за допомогою всіх законних засобів.

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника.

І рівень. Запропонуйте заходи, які можуть сприяти забезпеченню в Україні законності й правопорядку.

ІІ рівень. Що, на вашу думку, треба зробити, щоб забезпечити дотримання дисципліни у вашому класі? 

 

Категорія: Мої уроки | Додав: gachkevich1977 (21.11.2014)
Переглядів: 945 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples