А тепер давайте подивимось як саме виникали міста.
Завдання:
Уважно подивіться виставу і на основі побаченого, використовуючи підручник, напишіть твір "Моє місто" від імені жителя середньовічного міста.
Дійові особи:
ведучий купці
сліпі богомольці брати ковалі
охоронець скриньки молода пара
монахи столяр
рицар торгівець
Завдання вистави:
Створити в учнів уявлення про найважливіші результати відокремлення ремесла від сільського господарства в середньовічній Західній Європі -–виникнення міст.
Малюється або прокладається дорога на підлозі або на дошці (крейдою або широкою стрічкою).
Ведучий: Ця дорога прокладена ще в часи Стародавнього Риму. Пригадайте, чим славилася Римська імперія? Правильно, римляни славились своїм вмінням будувати дороги. Дорога веде до монастиря. (помічник прикріплює на дорозі монастир). Так як і інші монастирі, він притягував до себе багато богомольців.
Сліпі богомольці: Ми сліпі богомольці, йдемо до монастиря
помолитися мощам святого, нас веде каліка, бо ми нічого не бачимо. В результаті багатьох міжусобних воєн, таких як ми на дорогах Європи з'явилося дуже багато. Кажуть, що кожен, хто помолиться мощам святого, торкнеться до нього, вилікується від усіх хвороб, буде щасливий і везучий, (прикріплює на дорозі аплікацію)
Ведучий: Калік обгонить візок з красивою скринькою, яку охороняє вершник.
Охоронець: В нашій скриньці 12 дорогоцінних кубків - дар барона із сусіднього замку монастирю. Барон вже старий, скоро помре, він просить монахів помолитися за нього Богу. Згадує барон свої гріхи пролиту ним християнську кров, людей, які загинули з його вини... (прикріплює аплікацію)
Ведучий: По цій же дорозі з монастиря йде багато людей.
Монахи: Ми монахи, нас послав абат збирати десятину для монастиря, (прикріплює аплікацію)
Рицар: А я рицар, скоро я йду у військовий похід і захотів перед ним Богові помолитися. Я попросив монахів, щоб вони склали мені заповіт, і якщо я не повернусь з війни то моє майно буде поділено згідно цього заповіту – старший син стане власником замку і земель, молодший отримає коня і бойові доспіхи, улюблена дочка – свою долю на придане.(аплікація)
Ведучий: Стару римську дорогу пересікає більш нова дорога, прокладена вже в середні віки (прокладається ще одна дорога: вузька і крива). Ця дорога веде до переправи через річку (малюється річка). Подумайте і пригадайте, які були дороги в середньовіччі? Говорили так: кому потрібно, той поїде і по поганій дорозі, а кому не потрібно, тому і хороша дорога ні для чого. По цій дорозі рухається великий караван. Можливо це східні купці.
Купці: Ми арабські купці. На своїх возах ми веземо в Європу яскраві шовки, красиві бавовняні і шерстяні тканини, скляний посуд, іранські коври, зброю із дамаської сталі. Ми рухаємося до річки, до кораблів (прикріплюються на річці кораблі). Торгівля у вас в Європі розвинена слабо, сухопутних доріг мало і тому ми охоче використовуємо річкові шляхи (прикріплює аплікацію)
Ведучий: Знайдіть на нашому перехресті, на нашій місцевості три місця, де могло б виникнути містечко ремісників. (Учні знаходять три місця - на перехресті доріг, біля стін монастиря, біля річкової переправи, в усіх цих місцях було відносно багато замовників і покупців ремісничих виробів).
Нерідко саме на березі великої річки виникало місто. Воно виростало там де глибина річки була невелика, де можна було б легко перебратися з берега на берег. Ось чому й назви деяких західноєвропейських міст закінчуються на "фурт" або "форд", що означає брід. Такими є Франкфурт-на-Майні (Німеччина), Оксфорд (Англія). Іноді місто виникало біля стін монастиря або поблизу замку і про це говорила його назва, яка закінчувалася на "бург", що означає укріплення - Страсбург (робота з картою).
Дивіться, хтось іде до нашого перехрестя.
Брати-ковалі: Ми два брати-ковалі, кріпаки. Давно мріємо про волю, а тут така нагода випала. В кузню до нас прийшов управляючий замком і відібрав призначені для продажу коси, серпи і вила. "Ми заплатили увесь оброк повністю - сказали ми йому, - це наші вироби, ми продамо їх, і купимо хліб." А управляючий нам каже: "Наш пан збільшив для вас розміри оброку". Вночі ми підпалили дім управляючого і втекли із села. Вдень ховаємося в лісі, а вночі йдемо подалі від рідних місць, (прикріплює аплікацію)
Ведучий: Втекли із інших сіл і ці двоє молодих людей.
Молода пара: Ми дружили з дитинства, виросли, полюбили одне одного і вирішили одружитися. Але наречений жив в одному селі, а наречена в сусідньому, яке належало іншому феодалу. Той не захотів втрачати робітницю і не згодився на наш шлюб. Тоді наречений вмовив дівчину втікати: "Ти хороша швея, а я швець. Ми знайдемо собі роботу..."(прикріплює аплікації)
Столяр: А я не втік, я кріпак цього монастиря. Втікати я не можу в мене шестеро маленьких дітей. Прийшов я до абата і кажу:
– Святий отче, відпусти мене з сім'єю на волю.
– А гроші у тебе є? - запитав він мене, а сам подумав: монастирю
належить декілька хороших столярів. Одного відпустити біди не
буде, гроші ж монастирю завжди потрібні.
Домовились ми про ціну, і я отримав волю, (прикріплює аплікацію)
Ведучий: А це хто йде?
Бродячий торгівець: А я бродячий торгівець багато років ходжу дорогами від одного замку до іншого. Продаю дешеві буси, хустки, стрічки і інші дрібні предмети. Постарів я, набридло мені ходити, і тепер шукаю місце де б я міг відкрити заїжджий дім і магазин: гроші для цього я за своє довге життя вже назбирав, (прикріплює аплікацію)
Ведучий: На перехресті доріг стоїть маленька капличка із скульптурою Богоматері (прикріплюється аплікація). А саме перехрестя і навколишня місцевість належать графу, який живе в замку (прикріплюється аплікація).
– Подумайте, чи згодиться граф дозволити втікачам-селянам побудувати містечко на його землі?
Феодалу заснування міста в його землях було вигідне: на міщан можна було накласти різноманітні податки.
Біля маленької каплички торгівець відкрив заїжджий дім.
Бродячий торгівець: Прибуток від заїжджого дому не малий: східні купці не люблять мерзнути під відкритим небом, наймають відразу декілька кімнат. І рицар захотів переночувати у теплі. Навіть убогі каліки і ті знайдуть дрібні гроші, щоб розрахуватися за ночівлю на сіні (прикріплює аплікацію).
Ведучий: брати-ковалі відкрили кузню.
Брати-ковалі: Роботи багато: вершникам підкувати коня, у арабських купців лопнув обід від колеса, в убогих калік відірвалася ручка від казанка, потрібно відремонтувати і те, і інше. За всі роботи, навіть дрібні клієнти платять грішми (прикріплює аплікацію).
Ведучий: Звели свої будинки і швея із шевцем, і столяр, біля них почали з'являтися і інші будинки. Місто розросталося...
– Ким були засновані перші міста?
– Хто за фахом були перші міщани?
– Які причини виникнення міст?
Висновок: Отже , внаслідок відокремлення ремесла від сільського господарства в Європі виникли і зростали міста. Розвивався поділ праці між містом і селом: на відміну від села, жителі якого займалися сільським господарством, місто було центром ремесла і торгівлі.
Ведучий: Давайте послухаємо, що про своє місто розповідають його жителі, (при розповіді діти використовують картину "Середньовічне місто ").
|