Понеділок
14.07.2025
01:42
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт Гачкевич Марії вчителя Матвіївського НВК
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [7]
Мої уроки [12]
Поза класом [6]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Мої уроки

8 клас. Історія України Мистецтво першої половини ХVІІст.

8 клас. Історія України

Тема. Театр, музика, архітектура та образотворче мистецтво першої

            половини ХVІІст.

Мета: скласти     уявлення про розвиток культури; ознайомити з основними     

           пам’ятками і здобутками тієї доби; характеризувати розвиток

           театрального мистецтва      на українських землях; визначати основні

           риси, притаманні       українському     музичному мистецтву;

           описувати видатні пам’ятки архітектури       та образотворчого мистецтва;

           називати діячів культури,   найзначніші твори архітектури та

           образотворчого мистецтва; формувати в учнів інтерес до       культурних

           надбань українського         народу;

           виховувати шанобливе ставлення         до пам’яток минулого, а також

           високі моральні якості на кращих зразках    національної

                   культури.

Обладнання: підручник, стінна карта,  атлас,        зображення історичних пам’яток.

Основні поняття й терміни: декламація, містерія, інтермедія, вертеп, кант,       «українське бароко», бастіон.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

• характеризувати розвиток музики, театру, архітектури та живопису на українських землях у першій половині ХVІІ ст.

• називати найвизначніші твори українського мистецтва;

• розпізнавати та описувати видатні культурні пам’ятки;

• називати імена визначних діячів культурного життя;

• аналізувати пам’ятки культури та на їх основі розкривати характерні риси розвитку української культури.

 

 

                                                 Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Евристична бесіда

1. Під впливом яких факторів розвивалося українське мистецтво другої половини XVI ст.?

2. Пригадайте основні досягнення українського мистецтва даного періоду.

3. Назвіть імена видатних українських митців другої половини XVI ст.

4. Подумайте, які фактори впливали на розвиток українського мистецтва першої половини XVII ст.

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь.

Вечір поволі розчиняв сонячні барви. М’які сутінки щораз густіше огортали землю. Надходила ніч. Урочисту тишу, що панувала довкруг, порушував тільки передзвін бандури та втомлений голос кобзаря. Не знає спочинку старий Перебендя! Ось і тепер спинився під крислатим дубом, бо заманулося старому погомоніти з хлопцями та дівчатами про козацьку славу.

         А ті й раді: багато цікавого знають мандрівні співці про те, що минулося, відають про те, що станеться.

Бриніла бандура, тихо лилися слова:

На татарських полях

Та на козацьких шляхах

То ж не вовки сіроманці

Квилять та проквиляють,

Не орли-чорнокрильці клекочуть,

Попід небесами літають,

То ж сидить на могилі

Козак старесенький,

Як голубонько сивесенький,

Та на бандурі грає-виграває,

Голосно жалібно співає.

Українське мистецтво першої половини XVII ст. напрочуд розмаїте. Воно, з одного боку, зберегло традиції минулих епох, а з іншого — збагачувалося новими ідеями, творило не відомі раніше форми, набувало яскравої національної самобутності. Витвори українських майстрів цього періоду характеризуються вишуканістю й довершеністю форм, глибиною почуттів, відображенням національно-культурних традицій українського народу.

ІV. Проблемне завдання уроку

• Визначте основні ознаки та особливості розвитку українського мистецтва першої половини XVII ст., порівняно з другою половиною XVI ст.

Подача нового матеріалу

І. Театр

Учні переглядають презентацію «Ляльковий театр», яка супроводжується піснею Руслани «У ритмі серця»

1. Поясніть терміни: «шкільна драма», «вертеп» «інтермедія», «театр». Що між ними спільного?

2. Що послужило основою для розвитку українського театру?

3. Як ви думаєте, чому вертеп користувався популярністю серед населення?

4. Про що мріяли, на вашу думку, школярі ХVІІст? Про що мрієте ви?

ІІ. Музика

Розповідь вчителя під супровід звучання бандури.

Відображенням високого рівня духовної культури українського народу були досягнення  в  музичному мистецтві.  У пісенній  творчості, як і в попередні сторіччя, були поширені обрядові, ліричні, жартівливі, епічні, танцювальні пісні. В епічному жанрі виник ряд таких глибоко драматичних пісень про татарські набіги, як «За річкою  вогні  горять».  Своєрідними  пісенними  розповідями  про найважливіші події стають історичні пісні. Так, про козацькі повстання 20—30-х рр. XVII ст. розповідається в пісні «Про Сулиму, Павлюка, ще й про Яцька Остряницю». Великої майстерності досяг партесний (багатоголосий) спів без нот та музичного супроводу. Його стали використовувати у православних церквах, на противагу католицькій церковній службі, що супроводжувалася грою на органі. На зміну «знаменам» або «крюкам» для запису церковних наспівів прийшло нотне письмо. Співу по нотах навчали досвідчені музиканти й регенти церковних хорів. Виникли нові жанри світської музики. На основі віршової поезії складалися канти — церковні й світські пісні для триголосого ансамблю або хору. Існували урочисто-вітальні, моралістично-повчальні, жартівливі, сатиричні та інші канти. Розвивалася також сольна пісня із супроводом. У цьому жанрі, на відміну від канту, відображалися внутрішній світ людини, її життя і ставлення до різних явищ у суспільстві. Розвиток жанру інструментальної музики пов’язаний із музичними цехами, які існували в деяких містах, на зразок ремісничих. Основною метою їх створення було задоволення побутових потреб населення в музиці—супровід до танців на народних гуляннях, гра на весіллях, хрестинах, похоронах тощо. Завдяки музичним цехам формувалася народна професійна музика. Тут створювалися зразки інструментальної музики, зароджувалися характерні склади ансамблів українських національних інструментів, удосконалювалася гра на багатьох інструментах. Розвитку музичного мистецтва сприяли також козацькі військові музики. Вони грали під час походів, святкувань перемоги, військових і звичайних урочистостей. Серед інструментів найчастіше використовувалися сурми, труби, котли, кобзи, торбани. Козацькі музики виконували марші, танцювальну музику (гопак, козачок) і ліричні наспіви.

         Учні прослуховують одну із козацьких дум.

  • Визначте тематику твору.
  • Як ви гадаєте, чому твори XVІІст. дійшли до нашого часу?

ІІІ. Архітектура та образотворче мистецтво.

Вивчаючи архітектуру та образотворче мистецтво другої половини ХVІст., учні почали створювати альбом творів мистецтва «Козацька Україна». Окремі діти отримали випереджувальне завдання віднайти в мережі «інтернет» зображення творів мистецтва та познайомити клас із ними.  

Перед знайомством із новими творами мистецтва пригадуємо уже вивчені. Вчитель перегортає сторінки альбому, учні називають споруди, картини та ін.

Розповідь вчителя.

Із початком XVII ст. в українській архітектурі дедалі виразніше застосовуються елементи європейського стилю бароко, які в районах Середнього Подніпров’я поєднуються з місцевими традиціями. У результаті цього створюються умови для виникнення своєрідного архітектурного  стилю,  який  називають  українським  бароко, який характеризувався примхливістю форм і декоративною пишністю(показ зразків стилю на слайдах). Мистецтво бароко, сповнене урочистої величі, тріумфу світла і добра, їхньої перемоги над темрявою і злом, відповідало ідеалам українців, які взяли відповідальність за долю у власні руки. Українські майстри прагнуть зробити будову частиною просторово-архітектурно-ландшафтного ансамблю. Наприклад, забудова монастиря велася за таким планом: усі оточуючі споруди розташовувалися навколо центрального собору (основної осі); келії, трапезні — ніби підголоски в хорі загального архітектурно- ландшафтного комплексу. Панують вертикальні акценти — високі дзвіниці, надворотні башти так розміщуються відносно входу, що головний храм сприймається в найвигіднішому ракурсі.  

 Учні представляють твори мистецтва

Перелік архітектурних памяток:

Костел Петра і Павла м. Львів

Бернардинський костел м. Львів

П’ятницька церква м. Львів

Друкарня Києво-Печерської Лаври

Церква Різдва Христового м. Тернопіль

Надставна церква м. Тернопіль

Кам’янець-Подільська фортеця

Місто Бережани

Луцький фортечний комплекс

Збаразький замок

Острозький замок

         Образотворче мистецтво:

Козак Мамай

Гравюра до «Віршів на жалосний погреб Петра Конашевича Сагайдачного»

Іконостас П’ятницької церкви м. Львів.

–  Порівняйте архітектуру другої половини XVI та першої половини XVII ст. Укажіть спільні та відмінні ознаки.

– Укажіть, яка тематика переважала в українському живописі.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Учні готують відповіді на завдання, яке прозвучало на початку уроку.

• Визначте основні ознаки та особливості розвитку українського мистецтва першої половини XVII ст. порівняно з другою половиною XVI ст.

Учні повинні відмітити, що у першій половині XVII ст. в українському мистецтві утверджується стиль бароко, який набуває тут своєрідних національних рис, які були пов’язані з добою українського козацтва.

VІ. Підсумки уроку

VІІ. Домашнє завдання

 Опрацювати § 13 с. 105-112. Повторити матеріал попередніх параграфів теми, що вивчалися.

 

 

Категорія: Мої уроки | Додав: gachkevich1977 (22.09.2014)
Переглядів: 1433 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples