Історія України 5 клас
Урок у музеї
Тема: Речові історичні джерела. Музеї
Мета: дати дітям початкові уявлення про історичні джерела, з'ясувати роль
археології при вивченні минулого; пояснити зміст понять «археологія»,
«речові джерела», «музей», ознайомити із метою створення музеїв,
характером експонатів, які в них зберігаються; розвивати вміння робити
висновки на основі прочитаного чи почутого; виховувати бажання
пізнавати історію через відвідування музеїв.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: речові історичні джерела, підручник, дидактичний матеріал, відео.
Основні поняття: археологія, археолог, речові джерела, музей.
Очікувані результати:
- учні зможуть застосовувати поняття «археологія», «речові джерела», «музей»;
- розповідати про те, як історики довідуються про минулі часи на основі археологічних розкопок;
- наводити приклади речових джерел;
- п’ятикласники ознайомляться із роботою історико-краєзнавчого музею.
Урок проводиться у приміщенні шкільного історико-краєзнавчого музею «З бабусиної скрині та дідусевого горища».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Слово вчителя. Сьогодні у нас незвичайний урок – урок-подорож у минуле. Подорож наша не уявна, а справжня. Ми як статечні історики сьогодні попрацюємо у нашому музеї (важливо, щоб оглядова екскурсія у музей вже відбулася, бо інакше п’ятикласники не зосередяться на темі уроку, а будуть відволікатися на незнайомі предмети).
Займайте свої робочі місця (якщо немає достатньої кількості стільців можна облаштуватися і на долівці, попередньо її підготувавши) і згадуємо правила поведінки у музеї (на моніторі або роздруковані у кожного учня).
Пам’ятка
• Тільки з дозволу вчителя торкайся експонатів, експериментуй, випробовуй, досліджуй!
• Обговорюй результати. Пам’ятай: ти прийшов, щоб здобувати нові знання та спілкуватися.
• Читай описи експонатів. Навіть очевидні речі можуть відкритися для тебе з нового боку.
• Запитуй. Ми тут задля того, щоб тобі було цікаво і комфортно.
• Ділися з нами своїми ідеями і думками. Ми обов’язково врахуємо побажання та пропозиції.
• Фотографуйся. Нехай це будуть одні з найкращих твоїх фото!
• Поважай людей довкола тебе.
• Розповідай про нас своїм друзям і знайомим.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Бесіда.
- Що таке джерело?
- Звідки вчені-історики дізнаються про часи, які минули?
- Які ви знаєте історичні джерела? Наведіть приклади.
- Огляньтеся довкола, до яких видів історичних джерел належать представлені у музеї пам’ятки.
ІІІ. Мотивація та актуалізація знань та умінь учнів.
«Розмова» з історичним джерелом.
Підійдіть до речового історичного джерела, яке вам сподобалося та «поговоріть» із ним.
- Розпитайте, що воно знає про людей, які ним користувалися.
- Як ця річ допомагала людям жити.

- Чи добре пам’ятці у музеї.
Свою розмову передайте класу (4-5 речень)
- Як ви думаєте, де можна натрапити на речові історичні джерела з якими ви розмовляли?
ІV. Подача нового матеріалу.
Давайте підійдемо до експозиції – виставка на показ різних предметів – «Археологічні матеріали». Подумайте, а де можна знайти такі речі?
Речі та будівлі оточують людину віддавна. Проте не всі зі стародавніх споруд і предметів витримали випробування часом. Сонце й буревії, війни та будівництво руйнують і старовинні палаци, і стіни фортець, і прадавні поховання людей. Досліджувати сховані під землею і під водою речі, споруди, інші рештки діяльності людини допомагає археологія.
Археологія — наука, що вивчає минуле за історичними джерелами.
Пошуком різних історичних джерел займається археолог.
(Учні записують визначення понять в зошити.)
Працюємо з текстом підручника. Коментоване читання.
Етапи коментованого читання:
- Ставимо завдання – про що ми маємо дізнатися.

- Читання вголос учнем, інші слідкують.
- Читання мовчки усіма, розбір незнайомих слів.
- Обговорення прочитаного – про що дізналися.
Учні мають прочитати текст у підручнику про роботу археологів (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005, С. 17–18;
Пропоную поглянути, як працюють археологи.
Перегляд відео про роботу археологів.
Фізкультхвилинка.
Уявили, що ми археологи. Присіли над знахідкою (кожному роздаю кам’яні знаряддя праці з експозиції – в мене їх вистачить і на 20 учнів). Очистили від уявної землі, задоволено потерли долоні, уявно сфотографували, обережно взяли в руки, піднялися та від втоми потягнулися, зафіксували знахідку у щоденнику (зошиті), запис робимо в будь-якому положенні(стоячи, сидячи та ін.). 
- Куди на зберігання віддаєте свої знахідки?
- – установа, де зберігаються пам’ятки минулих часів
- Ви відвідувачі музею «З бабусиної скрині та дідусевого горища». Розкажіть, що ви бачите в ньому та чому присвячені експонати. Експонàт (з латинської – «виставлений») — предмети, речі, витвори мистецтва, що демонструються на виставках.
Так, у нашому музеї зібрані експонати нашого краю, які розповідають про минуле нашого села, його господарство, побут, духовне життя, тому музей є історико-краєзнавчий. А ще є музеї технічні, природознавчі, мистецтвознавчі, присвячені окремим подіям, діячам, спорудам та ін..
Робота в групах з фотографіями підручника ст. 24-25.
Завдання:
- роздивіться фото та виясніть, які ще є види музеїв;
- прокоментуйте фото починаючи словами: «На цій експозиції музею…можна побачити…»
Зробіть висновок у загальному колі, про те, що потрібно знати, щоб стати екскурсоводом.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
На стіні нашого музею висить старовинний годинник, звертаю на нього увагу учнів.
- Коли створювався наш музей, жителька села принесла цей годинник, він ще працював – відраховував години, хвилини. Як тільки його почепили на стіну він зупинився. Це мабуть символічно, бо, здається, що у цій кімнаті час зупинився і повертає нас у минуле. А скільки таких чарівних кімнат та будинків по Україні і світі!

При вході до музею маємо стенд «Подорожі Матвіївського НВК». Розглядаючи фото, визначаємо, в яких музеях були учні школи.
VІ. Підсумки уроку.
- Чи сподобалося вам працювати в музеї?
- Хто хотів би стати екскурсоводом, археологом? Чому?
- Чи хотіли б побувати в інших музеях?
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити текст підручника & 3.
Намалюйте, яким уявляєте життя скіфів, скориставшись текстом параграфу.
|